Czym jest strategia „DCA” ? Jak i do czego jej używam?

Czym jest?

W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi interesuje się inwestowaniem swoich oszczędności w różnego rodzaju instrumenty finansowe. Jednym z popularnych sposobów na inwestowanie jest strategia DCA, czyli „Dollar Cost Averaging”.

Strategia DCA polega na regularnym kupowaniu określonej ilości instrumentów finansowych, niezależnie od ich aktualnej ceny. W ten sposób unikamy spekulacji na rynku i zmniejszamy ryzyko kupowania aktywów po ich szczytowej cenie.

DCA jest strategią długoterminową, która zakłada regularne, często miesięczne lub kwartalne, inwestowanie określonej sumy pieniędzy w wybrany instrument finansowy. Dzięki temu możemy skorzystać z efektu skali, czyli stopniowego budowania swojego portfela inwestycyjnego, bez konieczności dokonywania dużych jednorazowych inwestycji.

Istotną zaletą strategii DCA jest również zmniejszenie ryzyka rynkowego. Dokonując jednorazowego zakupu aktywów finansowych, możemy niefortunnie wybrać moment i kupić je w okresie, gdy ich cena jest wysoka. W przypadku strategii DCA koszt zakupu instrumentów finansowych jest rozłożony w czasie, dzięki czemu jesteśmy mniej narażeni na wahania cen na rynku.

Warto jednak pamiętać, że strategia DCA nie jest gwarancją zysków na rynku. Osoba inwestująca powinna dokładnie przemyśleć swoją strategię inwestycyjną i wybrać instrumenty finansowe, które pasują do jej profilu inwestycyjnego.

Podsumowując, strategia DCA to skuteczny sposób na długoterminowe inwestowanie na rynku finansowym. Regularne, stopniowe zakupy instrumentów finansowych pozwalają na budowanie portfela inwestycyjnego bez konieczności podejmowania ryzyka jednorazowych dużych inwestycji. Jednocześnie, DCA zmniejsza ryzyko rynkowe i zapewnia inwestorowi spokojne i bezpieczne inwestowanie.

Jak i do czego używam DCA?

Ja aktualnie używam strategii DCA w 2 projektach.

Pierwszy z nich związany jest z kryptowalutami, a mianowicie co miesiąc kupuje 24 projekty za tę samą kwotę £x każdy.

Przykład:

DataParaCena AktualnaIlość kupionaWartość (£)
14.06.2022 BTC-GBP £19097,820.00104724  £20,29
14.06.2022 ETH-GBP £1051,170.01902650 £20,29
14.06.2022 BNB-GBP £187,570,10662726 £20,29
I tak kolejnych 21 kryptowalut.

Poniżej znajdują się wszystkie 24 projekty, które kupuję używając strategii DCA.

Drugi projekt związany jest zaś z akcjami. Od których również otrzymuje dywidendy, co daje nam jakieś extra cashflow.

Każdego miesiąca inwestuje kwotę £x, która następnie jest dzielona na 50 Akcji.

Przykład:

Jeżeli będziemy inwestować £1000 miesięcznie w 50 akcji to wyjdzie nam, że inwestujemy 2% naszego kapitału na każdą akcję.

£1000 w 50 akcji
=
1 akcja = £20

…. ale więcej na temat akcji opisałem w artykule, który znajduje się w linku poniżej.

Przejdź do Artykułu

Kilka przykładowych akcji w które inwestuje. Pełną listę znajdziecie w linku pod zdjęciem.

>>> Kliknij, aby zobaczyć pełnąliste <<<

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *